Контекст
Абитуриентите трябва сами да внасят здравните си осигуровки през летните месеци, съобщават от НАП - Габрово
31
България
Абитуриентите трябва сами да внасят здравните си осигуровки през летните месеци, съобщават от НАП - ГабровоУчениците, които са завършили средното си образование тази година и не са започнали работа веднага след дипломирането си, трябва сами да внасят здравноосигурителните си вноски през летните месеци.Това съобщи Драгомир Кунев, директор на офиса на Националната агенция за приходите (НАП) в Габрово.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 22 Юни 2026, 17:34 ч.
Учениците, които са завършили средното си образование тази година и не са започнали работа веднага след дипломирането си, трябва сами да внасят здравноосигурителните си вноски през летните месеци. Това съобщи Драгомир Кунев, директор на офиса на Националната агенция за приходите (НАП) в Габрово. Същото задължение имат и зрелостниците, които предстои да започнат редовно обучение във висше училище. За периода между завършването на средното образование и започването на работа по трудов договор или записването във висше учебно заведение те следва да внасят за своя сметка здравноосигурителни вноски в размер на 43,08 лева месечно. От НАП поясняват, че през този период абитуриентите не попадат в категориите ученици или студенти, за които здравното осигуряване се поема от държавния бюджет, и не упражняват трудова дейност, която да е основание за осигуряването им по реда на Закона за здравното осигуряване. Завършилите средно образование трябва да подадат декларация образец №7 за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски. Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, в който е възникнало задължението за осигуряване. До същата дата трябва да бъде внесена и дължимата вноска. Декларацията може да бъде подадена в офис на НАП, по пощата с обратна разписка или по електронен път чрез услугата „Приемане на декларация образец №7 „Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски“, достъпна с персонален идентификационен код или квалифициран електронен подпис. Указания за попълването и подаването на документа са публикувани в рубриката „Здравно осигуряване“ на интернет страницата на приходната агенция. От НАП напомнят, че при повече от три неплатени здравноосигурителни вноски за последните три години лицето губи здравноосигурителните си права и няма достъп до безплатни медицински услуги, финансирани от Националната здравноосигурителна каса. За просрочени вноски се начислява законова лихва. Гражданите могат да проверят своя здравноосигурителен статус и периодите с липсващи вноски чрез електронните услуги на НАП. Справка може да бъде направена и на телефон 0700 18 700, където автоматизираната система предоставя информация за здравноосигурителния статус и за месеците, за които липсват данни за осигуряване. Услугата е достъпна денонощно, седем дни в седмицата. Допълнителна информация за подаването на декларация образец №7 и за внасянето на здравноосигурителните вноски е публикувана на интернет страницата и в YouTube канала на НАП, както и на информационните телефони на приходната агенция.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
|
|
|
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния ще се състои в Пазарджик
|
|
|
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
|
|
|
Публично обсъждане на отчета за изпълнението на бюджета на Община Ловеч за 2025 г. ще се състои на 30 юни
|
|
|
Екоинспекцията във Варна организира проверка заради влошеното качество на водата за къпане в района на Офицерския плаж
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
|
|
|
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
|
|
|
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния ще се състои в Пазарджик
|
|
|
Възможностите за европейско финансиране бяха представени на съвместна среща в Антоново
|
|
|
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
|
|
Радиопрограми



Тикер
31
ЗАПАЗИ
Домът за стари хора в село Кутово отвори врати след приключване на строително-монтажните дейности по проект „Реформиране на Дом за стари хора в с. Кутово“. На официално ...